Home » przyszłość cctv

przyszłość cctv

Każdy z nas obserwuje na rynku konsumenckim wysyp produktów wspierających wysokie rozdzielczości  – popularne HD720p (1280×720) lub HD1080p (1920×1080): nowsze telewizory i monitory, aparaty fotograficzne i kamery wideo. Dla zastosowań amatorskich najwyższa obecnie możliwa do zarejestrowania i wyświetlenia rozdzielczość wideo to właśnie FullHD (HD1080p).
O zaletach tego rozwiązania nie trzeba przekonywać nikogo. Wysoka rozdzielczość to zupełnie inna rozpoznawalność szczegółów. Nawet dla  niższej 720p jest to prawie 3x więcej pikseli niż oferuje kamera analogowa w systemie PAL.

Inny format wyświetlania wykorzystywany w nowej technologii czyli 16:9 to bardziej naturalna scena.  W zastosowaniach profesjonalnych jak i domowych podkreśla się lepszy odbiór ludzkiego oka dla obrazu panoramicznego oraz częsty układ sceny sprzyjający takiej rozdzielczości. Zazwyczaj nie interesują nas szczegóły znajdujące się znacznie powyżej środka sceny – niebo, sufit oraz poniżej – podłoga, ziemia itp. Format panoramiczny pozwala, więc lepiej dopasować taka samą ilość pikseli do większości scen typowego systemu nadzoru, a także maksymalnie dopasować obraz wideo do dostępnych na rynku monitorów o dużej przekątnej. Ponieważ na chwilę obecną wyświetlanie większych rozdzielczości wideo możliwe jest jedynie na sprzęcie profesjonalnym , wydaje się, że rozdzielczość HD1080p stanowi idealne połączenie przystępnej ceny, wysokiej rozdzielczości oraz maksymalnego wykorzystania możliwości wyświetlaczy wideo.
Początki standardu HD-SDI  -”High-Definition Serial Digital Interface„, sięgają początku lat 90 ubiegłego wieku, kiedy organizacja -  Society of Motion Picture and Television Engineers (w skrócie SMPTE) określiła wytyczne i założenia do przesyłania sygnałów HD w studiach telewizyjnych. Od tej chwili zaczął obowiązywać format określany przez skrót SMPTE 292M.
Wykorzystywany w zastosowaniach profesjonalnych protokół transmisji HD-SDI zapewnia w pełni cyfrową transmisję sygnałów HD z wykorzystaniem standardowego kabla koaksjalnego 75Ohm.  Stąd już bardzo blisko do naszych zastosowań. Ale… niestety format ten z uwagi na opłaty licencyjne i niezbyt obszerną specyfikację nie był i nie jest idealnym rozwiązaniem dla naszej branży.

Przełom nastąpił pod koniec roku 2009 kiedy kilku znanych producentów urządzeń CCTV postanowiło stworzyć grupę firm które wspólnymi siłami byłyby w stanie stworzyć założenia do formatu kompatybilnego z SMPTE 292M a którego cechy oraz zdecydowanie mniejsze obciążenia licencyjne sprawiłyby, że będzie możliwe zastosowanie systemów HD na standardowych instalacjach monitoringu wizyjnego.
Wersja pierwsza oznaczona v1.0 pozwoliły na transmisję sygnałów o rozdzielczościach do 1080p z wykorzystaniem standardowego kabla koncentrycznego klasy RG6, RG11 przy utrzymaniu przepływności ok. 1.5Gb/s. Aktualnie odległości transmisji przekraczają 100m i są już dostępne repetery które mogą te odległości zwielokrotnić.

O zaletach instalacji opartych na urządzeniach HD CCTV pracujących w formacie HD-SDI nie trzeba wiele pisać aby każdy zauważył niewątpliwe walory nowego formatu:

- znany każdemu instalatorowi systemów CCTV sposób tworzenia instalacji (kabel koncentryczny, złącza BNC, montaż plug-n-play)
- w pełni cyfrowy transfer danych doskonale eliminujący wszelkiego typu zakłócenia znane z systemów analogowych
- nawet do 6x większa ilość szczegółów w obrazie (w stosunku do kamer PAL) plus panoramiczny obraz w proporcjach 16:9
- brak opóźnień w obrazie wysokiej rozdzielczości, zmora systemów IP w szczególności przy pracy
z kamerami obrotowymi.

- pełna kompatybilność urządzeń różnych producentów podobnie jak w telewizji standardowej
Początki na pewno nie były łatwe, aczkolwiek już w maju 2010 pojawiły się pierwsze działające urządzenia.
Idąc za ciosem już pod koniec 2010 roku zaczęły wchodzić one do produkcji a początek roku 2011 to już okres początków standardowej sprzedaży i wdrożeń pierwszych systemów HD CCTV na świecie.

Na rynku można spotkać modele obsługujące rozdzielczości 720p lub 1080p. Podobnie jak w przypadku kamer standardowych występują kamery kopułkowe, typu bullet w wersjach kolorowych jak i typowych dzień/noc wyposażoną w mechaniczny filtr podczerwieni.
Są w nich dostępne ogólnie znane funkcje takie jak – SensUp, WDR, DNR (redukcja szumów), zaawansowane funkcje balansu bieli, AGC (korekta wzmocnienia) itd. Dzięki nim kamery HD bez problemów mogą być instalowane w miejscach gdzie do tej pory były montowane kamery standardowe.
Aby ułatwić ustawianie pola obserwacji podczas instalacji, kamery są często wyposażone w dodatkowe wyjście analogowe 1Vpp służące do podłączenia analogowego monitora serwisowego.
Kamera zintegrowane wyposażone są oczywiście w obiektywy dedykowane do pracy z wysokimi rozdzielczościami do 2-3Mpxl. A teraz pozostaje nam czekać na większą produkcję systemów cctvIP&HD

MaciejG

One Response to “przyszłość cctv”

  1. ketony malin pisze:

    Dzieki za wszystkie te informacje, notka jest bardzo ciekawa i jestem pewna, ze mi sie przyda. Fajnie, ze ktos zainteresowal sie tym tematem i postanowil przedstawic go szerszemu gronu internautow. Bede tu wracac.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>