Boczniak ostrygowaty (Pleurotus ostreatus) pochodzi z Chin i Japonii jest szanowany jako środek przedłużający życie, tam też jest największa produkcja jego około jednego miliona ton rocznie. Owocniki boczniaka dostarczają łatwo przyswajalne białko, kwas foliowy, aminokwasy, witaminy z grupy B oraz sole mineralne. Wykryto w nich także obecność substancji działającej przeciw-nowotworowo i obniżającej poziom cholesterolu we krwi.Wzmacnia ściany naczyń, zmniejsza ciśnienie w gałkach ocznych, leczy objawy zmęczeniowe mięśni, stawów i ścięgien. W Japonii stwierdzono iż ekstrakt z boczniaka reguluję poziom glukozy i redukuję poziom cholesterolu we krwi . Nasi Południowi sąsiedzi opracowali leki dietetyczna na bazie tych grzybów. Ze 100 gramów świeżych grzybów otrzymuje się 10 gramów suszu, który zawiera: 2,5 g białek, ponad 5 g węglowodanów, 0,1 – 0,2 tłuszczów oraz 0,6-1,0 g substancji mineralnych a głównie potasu i fosforu. W 100 g świeżych owocników znajduje się 15% dziennej dawki witaminy C, 40% dziennej dawki witaminy B ( niacyna, ryboflawina, tiamina) oraz 0,5 mg witaminy B12. Grzyb zawiera także dość dużo kwasu olejowego ( 40%), kwasu linolenowego (55%).
Ale nawet gdyby okazało się że właściwości lecznicze są przesadzone to warto spożywać go ze względu na wysokie walory konsumpcyjne. Co będe usiłował dowieść.
Zaczniemy od uprawy boczniaków.
Dla wszystkich początkujących -do których i ja się zaliczam- polecam zakup tzw. balotu z grzybnią boczniaka w zależności od miejsca zakupu od 15 do 25 zł. na święcie owoców i warzyw Skierniewicach. Balot jest pełnowartościowym, prawie samoobsługowym polem uprawczym. W zasadzie nasze czynności ograniczają się do :
1.wybrania odpowiedniego miejsca i
2. czekania – niemalże jak wędkarstwo.
AD.1 Miejsce optymalne: 10-16 C, jasne ale nie narażone działanie słońca i nie suche. Najlepiej pod balotem postawić miskę z wodą do zwiększenia wilgotności chyba że deszcze zajmą się tym nawilgacaniem – jak u mnie widać.
AD.2 Czekanie zazwyczaj po zakupie około 12-14 dni.
Grzyby zbieramy jak ich kapelusze się wyprostują i osiągną słuszny rozmiar . Pierwszy plon jest najbardziej obfity , w zależności od balotu, grzybni i warunków optymalnych osiąga 5-7 kg.
I tak wygląda pierwszy plon. Po zbiorach najlepiej włożyć balot do wody na godzinę dwie, wyjąć i usadowić z powrotem na wybranym wcześniej miejscu. Niestety drugi wysyp już nie jest taki sowity. Ale i tak opłacalny w stosunku do sklepów w których grzyby można kupić za około 30zł/kg. Przy okazji w Stanach Zjednoczonych około 10 – 15 $.
A teraz ….
Przepisy na bocznika.
1.Boczniak w cieście naleśnikowym.
Grzyby myjemy kroimy w cienkie plastry. Nogi boczniaków odcinamy i mielimy lub kroimy w małą kosteczkę dodając do ciasta naleśnikowego. następnie na małej ilości oleju smażymy. I otrzymujemy:
Uwaga danie , w zależności od ilości użytego oleju, ciężko strawne.
- w każdym bądź dla mnie.
2.Duszone boczniaki -pychotka
Grzyby boczniaki myjemy i kroimy na plastry 5 do 10mm, trzonki cieniej . Na gorącą patelnie wkładamy masło około 1/2 łyżeczki ,po rozpuszczeniu wsypujemy grzyby. Mieszamy. Na pierwsze pięć minut przykrywamy dolewając łyżeczkę wody, po tym czasie patelnie odkrywamy i dusimy przez około 2 -4 minuty, posypując solą do smaku. Dobrze jest dodać natkę zielonej pietruszki. Otrzymujemy …
3. Duszone boczniaki z ziemniakami
Gdy dodamy ziemniaki uzyskamy …
A gdy makaron i w ostatnich 2-4 minutach starty żółty ser …
4. Ser w sosie boczniakowym
Ser biały kroimy na 1 cm plastry, dodajemy trochę masła i pod przykryciem smażymy od 4 do 5 minut na patelni na małym ogniu.
Całość oblewamy sosem wykonanym według wcześniejszej receptury duszonych boczniaków dodając trochę więcej masła. Można dodać pieprz, paprykę , chili do smaku.
Można też dodać jajko sadzony i otrzymać …
Przyznam się że zrobiłem drugą wersję . Ser odtłuszczony tzn. 0,5% tłuszczu, smażyłem na bardzo małej ilości wody . Sos grzybowy z małą ilością masła – prawie w ogóle. Dla czego? dla diety wysoko białkowej- proteinowej zwanej dietą Diukana. W końcu boczniak zawiera 2,5g białka, 0,2g tłuszczu, 5g węglowodanów ale i 5 g błonnika .Jajko standardowo na dobrej patelni bez tłuszczu.
No i raz po raz w czwartek można zjeść
5.Jajecznica z Duszonymi boczniaki
Grzyby myjemy, wystukujemy z nich resztki wody. Na patelnie wrzucamy 1/2 łyżeczki masła i dusimy pod przykryciem
raz po raz mieszając .Po około 5 minutach odkrywamy . Za kolejne dwie – gdy woda odparuje, rozbijamy i wrzucamy na patelnie jajka. Najpierw smażymy białko później rozbijamy żółtko pozwalając mu też się pod smażyć .Krótko długo jak kto lubi. Posypujemy natką pietruszki i otrzymujemy:
6. Zupa z boczniakami
Dusimy grzyby jak wyżej bądź dodajemy je do gotującego się bulionu ewentualnie wywaru z warzywami jak do rosołu. Nogi mielimy lub bardzo cienko kroimy. Do wywaru z warzywami dolewamy łyżkę oleju czy też kostkę rosołową /decyzja zdrowotna/
..cd dalszy nastąpi..
your post is really informative for me. i liked it very much. keep sharing such important posts.